• Av Johan Eklund

Micke har lämnat oss

En eldsjäl i Umeå Bangolfklubb, Mikael Holmberg, har hastigt lämnat oss. Hans hjärta för bangolf och för klubben har smittat av sig till många. Hans engagemang i stort och smått, har gjort det möjligt för vår klubb att inte bara överleva, utan även nu att växa. Hedlundadungen har varit som ett andra hem för honom under sommarmånaderna och en plats han trivts på tillsammans med såväl klubbkamrater som alla besökare. Micke, eller ”Murre” som var hans smeknamn, kom att vara medlem i vår förening i 49 år, något som nog kan bli svårslaget. Han har under den tiden inte bara spelat, utan varit med i styrelsen under många år, bland annat som ordförande. I rollen som tävlingsledare, jobbade han hårt för att få medlemmar att ställa upp i olika tävlingar, oavsett om det var en klubbtävling eller ett SM. Många kan nog minnas hans stämma i samband med tävling: ”All träning upphör ” som ljöd över anläggningen innan tävlingsstart. Han fattas oss.

Tillbaka till föregående sida